Kaip dirba dailininkas–iliustruotojas…

Kaip iliustruotojas prakalbina tekstą? Kodėl kartais dailininkas negali iliustruoti labiausiai patikusių teksto vietų? Pasakoja dailininkė Lina Eitmantytė-Valužienė.

Kai susitikimuose su vaikais kalbamės apie dailininko–iliustruotojo darbą, ieškome palyginimų, į ką tai galėtų būti panašu. Mėginame įsivaizduoti, kad knygos tekstas – tai teatro pjesė. Jei tekstas geras, jį bus įdomu skaityti net iš paprasčiausių rankraščių, o kiekvieno skaitytojo viduje glūdintis įsivaizdavimo mechanizmas padės sukurti savus vaizdinius, lydinčius skaitomą tekstą. Tačiau galima pjesės tekstą parodyti ir kitaip – iškeliant į sceną, pasitelkiant režisūrą, aktorių vaidybą, scenografiją, apšvietimą, muziką. Taip tekstas atsiskleidžia ryškiau, įtaigiau, originaliau, o dailininkas tampa režisieriumi, kuris knygos skaitytojui – žiūrovui – pateikia tekstą naujoje šviesoje.

L. Eitmantytės–Valužienės pieštas žemėlapis

Iš tiesų, kartais užtenka tik nedidelių dailininko prisilietimų prie knygos, kad ji taptų patrauklesnė akiai. Tuomet pagrindinis dėmesys sutelkiamas ties viršeliu, o viduje skyrių pradžios ir pabaigos papuošiamos detalėmis ar nedidelių piešinių intarpais. Kai dailininkas pasiryžta knygą iliustruoti puslapio ar atvertimo dydžio iliustracijomis, darbas su tekstu tampa atsakingesnis ir kruopštesnis. Čia dailininkas susiduria su viena svarbia taisykle, kuri jį skiria nuo laisvai kuriančių menininkų. Jei paveikslus kuriantis dailininkas gali įkvėpimo semtis iš labiausiai jam patikusių teksto vietų, tai dailininkas iliustruotojas privalo jausmus sutramdyti, pasitelkti protą bei įžvalgumą. Skaitydamas tekstą, jis turi atrasti akcentus, pabrėžiančius svarbiausius įvykius ar veikėjus, ir juos taip sudėlioti taip, kad susidarytų iliustracijų išdėstymo ritmas. Juk skaitytojas gali nusivilti, jei, pavyzdžiui, keliaudamas knygos puslapiais atras penkias iliustracijas kas keletą puslapių, o po to tik vieną ar kitą po trisdešimties puslapių.

Šitaip paskirstant piešinius, iliustruotojui mieliausios teksto vietos gali nepatekti į pasirinkto ritmo puslapius. Bet nusiminti neverta. Kiekvienas tekstas – tarsi žaidimo aikštelė. Jei dailininkas leidžiasi žaisti šį žaidimą su noru ir užsidegimu, bet kuri jo pasirinkta vieta gali tapti įdomiai ir originaliai interpretuota.

Iliustracija iš knygos „Nuostabioji aš!“

Iliustracija iš knygos „Nuostabioji aš!“

Daugiausiai galimybių atskleisti knygos grožį, vertingumą ir meniškumą turi dailininkas, kuris iliustruoja paveikslėlių knygą (dažniausiai tai būna knygos mažiesiems skaitytojams). Štai čia vyksta pats tikriausias spektaklio kūrimas! Pasirinkta piešimo technika ir priemonės – tai aktoriai. O toliau viskas kaip tikrame teatre: kiekviename atvertime vis kita scenografija, veikėjai, apšvietimas. Viskas atgyja, persipina, išsiskiria… Auginama nuotaika, jausmai, atskleidžiami veikėjų charakteriai, jų išsakomos mintys virsta vaizdais. Visa tai reikalauja ne tik didelio kūrybingumo, bet ir kantrybės, atidumo. Juk iliustracijas reikia ne tik sugalvoti, bet ir jas nupiešti. Tam gali prireikti ir keleto mėnesių, pusmečio ar net metų. Tačiau energija, atiduodama iliustracijų kūrimui ir knygos teksto atskleidimui, nelieka bevaisė. Skaitytojai ją pajaučia. Kartais dailininko sukurta magiška knygos erdvė ilgam apsigyvena skaitytojo širdyje ir kviečia dar nevieną kartą pasinerti į nuostabų skaitymo ir vaizdų pasaulį. Juk toks didelis džiaugsmas – atrasti knygą, kurioje daug geros ir įvairiapusės energijos. Džiaugsmas skaitytojui, knygos autoriui ir… dailininkui iliustruotojui! Tarp jų visų užsimezga ryšys.

Ir jei tik yra galimybė, padėkokite autoriui ir dailininkui už suteiktą malonumą. Nes išgirsti savo darbo įvertinimą yra labai svarbu. Tai suteikia jėgų naujiems kūrybiniams atradimams!

Įrašo “Kaip dirba dailininkas–iliustruotojas…” komentarų: 1

  1. Sveiki ^^
    Taigi dėkoju visiems niekorimtiečiams – iliustratoriams, labai labai puikūs jūsų darbai , kuriuos radusi knygynuose kabinu ant sienos :))

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s