Kur Jonas?

Jei lankėtės šių metų Knygų mugėje, matyt, pastebėjote, kad leidykla „Nieko rimto“ kvietė ieškoti Jono. Apie šį pasaulinį fenomeną, galų gale prakalbusį lietuviškai, ėmėsi pasakoti Gustė.

Vasario vidury, lietuviškai žiemai besibaigiant, sparnuotosios „Nieko rimto“ karvytės atskraidino dar vieną neregėtą svečią iš už jūrų marių. Šio veikėjo kelionė prasidėjo Anglijoje ir, apsukusi platų ratą aplink pasaulį, pagaliau pasiekė ir mūsų slenkstį. Pasipuošęs raudonai ir baltai dryžuotu megztuku ir ant nosies užsimaukšlinęs storus akinius, į Lietuvą pagaliau atžygiavo žymiausias iš Jonų.

Atsakant į pirmą galvoje kylantį klausimą paaiškiname – Jonas (anglakalbėse šalyse atsišaukiantis Wally arba Waldo vardu) yra netradicinis turistas visur keliaujantis pėstute ir atsiduriantis įvairiausiose vietose nepaisydamas laiko ar erdvės barjerų. Kaip kitaip paaiškinsi, kaip šis Jonas, apranga šiek tiek primenantis kalėdinį saldainį, viename puslapyje smagiai slysta nuo snieguoto kalno, o jau kitame dalyvauja senovės miesto Trojos puolime?! Tai keisčiausias keliautojas, kokį tik mums yra tekę matyti, žinoma, jeigu tik pasiseka jį pastebėti. O štai čia ir prasideda mūsų vargai negalai. Aptikti Joną tarp tūkstančių jį supančių žmogeliukų tikrai nėra paprasta, bet tegu tai tampa jums iššūkiu – surasti jį kuo greičiau. Pasiruoškite ilgam tupėjimui įkišus nosį į knygos puslapius ieškant šio nenuspėjamo veikėjo!

Jonas kartais vaikštinėja ne vienas, jam kompaniją palaiko jo draugė Venda. Kol Jonas ramiai trepsi po įvairias vietas, Venda bando jų nuotykius užfiksuoti fotoaparatu, kurį, deja, kiekvieną kartą pameta… O gal piešinėlio kampe pasivaideno kažkieno uodegėlė? Tai reiškia, jog pavyko pastebėti dar vieną gerą Jono draugą – šuniuką Amsių, kurio dažniausiai tik uodega ir matyti. Tikriausiai ne vienam iš jūsų kilo klausimas, kaip Jonas gali taip mikliai ir lengvai šokinėti tarp skirtingų vietų ir laikų, kaip kad verčiant knygos lapus? Žinoma, kaip ir kiekviena gera istorija, ir ši neapsieina be trupučio magijos – už tai atsakingas burtininkas Baltabarzdis. Jis, kaip ir visi padorūs burtininkai, savo barzdą gali elegantiškai persimesti per petį, tokia ji ilga!

Per neseniai vykusią Knygų mugę galėjai ieškoti ne tik Jono, bet ir Jono stilių perėmusių niekorimtiečių.

O dabar šiek tiek apie tai, kaip Jonas išgarsėjo: idėja apie neįprastai atrodantį veikėją, kuris kaskart pasirodytų skirtingose žmonių miniose, kilo vienam Londone gyvenančiam iliustratoriui, vardu Martinas Handfordas. Jis norėjo Joną pavaizduoti kaip šiek tiek pasimetusį ir ne vietoje atsidūrusį, tačiau visuomet laimingą. Šie bruožai atspindi ir jo išvaizdoje – dideli akiniai, kepurė ant galvos, ryškiai dryžuoti drabužiai.

Nors beveik visas pasaulis baltus ir raudonus dryžiukus sieja su Jonu, ne visi jį šaukia vienodai: Didžiojoje Britanijoje, iš kur Jonas ir kilęs, jį vadina Wally, Amerikoje ir Kanadoje – Waldo. Mūsų kaimynai estai šauktų Volli, prancūzai – Charlie, o kroatai – Jura.

Piešdamas iliustratorius mėgsta klausytis grupių „Bee Gees“, „The Clash“ arba žiūrėti seną filmo „Seržantas Bilko“ vaizdajuostę. Jeigu matėte filmą, galite pamatyti, jog Jonas ir seržantas turi kai ką bendro…

Kadangi Joną paprastai supa nuo 300 iki 400 žmonių, autorius, kurdamas vieną piešinį, užtrunka iki dviejų mėnesių. 1987 m. buvo išleista pirmoji „Surask Joną“ knyga – pernai buvo švenčiamas jos 25-tasis gimtadienis. Iki šiol išleistos 7 knygos – kiekvienoje jų yra apie tuziną scenų, kuriose slepiasi Jonas.

Šio keliautojo nuotykiai nesustoja knygų puslapiuose: 1991-siais kompanija „Nintendo“ išleido žaidimą „Surask Joną“, o tais pačiais metais knygų veikėjas atgijo animaciniame seriale tokiu pačiu pavadinimu. Buvo sukurta 13 serijų, o Joną įgarsino Townsendas Colemanas, kurio balsu taip pat kalbėjo ir Mikelandželas – labai žymus vėžliukas iš animacinio filmuko „Vėžliukai nindzės“.
Neretai Jono vardą taria žymūs aktoriai tokiuose serialuose kaip „Draugai“ ar „Didžiojo sprogimo teorija“. O gal prisimenate filmą apie mielą, bet liūdną robotuką „WALL-E. Šiukšlių princo istorija“? Kaip užuominą į knygas apie Joną, vienas britų dailininkas sukūrė iliustraciją „Surask Wall-E“. Tikslas čia yra toks pat – reikia surasti robotuką Wall-E. Tačiau visi kiti jį supantys robotai taip pat žinomi iš filmų ar animacinių serialų, tad, jei norite pasunkinti užduotį, pabandykite atpažinti visus pavaizduotus veikėjus.

Galima pamanyti, jog kitas laiptelis į populiarumo viršūnę Jonui būtų pasirodymas didžiuosiuose kino ekranuose, o tai labai greitai gali tapti realybe: 2011 metų pabaigoje kino studija „Metro Goldwyn Mayer“ paskelbė įsigijusi teises sukurti filmą, paremtą „Surask Joną“ knygų serija. Planuojama, jog šį herojų ekranuose išvysime 2015 metais.

Manoma, kad didžiausia Jono paieška vyksta milžiniškų matmenų „Visa ko paveiksle“ („Picture of everything“). Šis kūrinys yra 4,5 metrų aukščio ir 4,3 metrų pločio. Primena „Žalgirio mūšį“ ar ne? Įdomu, jog piešinys susijungia šoniniais kraštais, t. y. suvyniojus jį į ritinį gautum didžiulį nesibaigiantį piešinį. Amerikiečių dailininkas Howardas Hallisas plušo beveik 13 metų, kol pagaliau nupiešė paskutinį veikėją. Autorius sako, jog pats tiksliai nežino, kiek pavaizdavo herojų, tačiau skaičius tikrai persirita per kelis tūkstančius. Ir, žinoma, vienas iš jų – Jonas. Bet galiu prisiekti, jog tarp visų herojų pastebėjau ir besišypsančią Vendą…

Vis dėlto Jono gerbėjams nebeužteko vien tik knygų ir televizijos serialų. Ieškoti Jono imta ir viešose erdvėse. Žymiausias atviras renginys „Surask Joną“ įvyko 2009 metų rugsėjį Čikagoje (JAV), kur visi mums jau žinomi knygų herojai buvo vaikščiojantys ir kalbantys žmonės, padrikę po didžiulį miestą. Daugybė ieškotojų patraukė Čikagos gatvėmis, tikėdamiesi pamatyti pažįstamus baltus ir raudonus dryžiukus. Tokie renginiai ilgainiui pritraukdavo vis daugiau ir daugiau žmonių… Kol 2009 metais Rutgerso universiteto (JAV) studentai ir dėstytojai, apsirengę Jono kostiumais, pasiekė pasaulio Gineso rekordą visi kartu sudarydami 1052 Jonų armiją. Bet Dubline po poros metų šis rekordas buvo negailestingai sumuštas, kai 3872 Jonais apsirengusių žmonių pasirodė miesto gatvėse.

jonas

Galima sakyti, jog pirmomis dviem knygomis apie Joną mes užkabiname tik šio fenomeno ledkalnio viršūnę. Tačiau juk reikia pradėti nuo mažų žingsnelių. Jono paieškos gali sudominti ne tik mažuosius skaitytojus, bet ir jų tėvelius, kurie neatsispirs pagundai palenktyniauti pastabumo varžybose. Taigi siūlome artimiau susipažinti su mūsų Jonu ir keliauti kartu! Pradedant paplūdimiu ir pabaigoje sustojant apžiūrėti ateivių laivų. Tik pirmiausia turėsite jį surasti…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s