Chemijos daktarė mokslu sudomino ir pradinukus

Vaikai yra be galo žingeidūs, jiems įdomu viskas, ko jie dar nežino arba dar nėra patyrę. Tačiau nuobodžiais ar jiems nesuprantamis metodais sudominti beveik neįmanoma. Todėl apie mokslo įdomybes reikėtų kalbėtis su vaikais kitaip – žaismingai ir įtraukiančiai. Išeitį siūlo pasakos su eksperimentais „Mėgintuvėlio kelionės“ autoriai dr. Renata Česūnienė ir Laurynas Česūnas.

Nauja knyga smalsiems vaikams – „Mėgintuvėlio kelionės“ skatins kūrybišką užimtumą kartu sudomindama mokslu. Knygos autoriai dr. Renata Česūnienė ir Laurynas Česūnas drąsiai teigia, jog tai pirmoji Lietuvoje pasaka su eksperimentais. Nors įvairių pasakų, supažindinančių su gamta, mokslu, esama ir daugiau, tačiau, anot autorių, ši knyga – originalus sprendimas, neturintis atitikmens knygų vaikams leidyboje.

_DSC9794

„Mėgintuvėlio kelionių“ pristatymas

Knygelėje pasakojama nuotaikinga istorija apie mėgintuvėlį, kuris nusprendė palikti laboratoriją ir pasiryžo keliauti po platųjį pasaulį, kur jis susipažįsta su mokslo paslaptimis bei aiškinasi gamtos dėsnius. Į pasakojimą įpinami nuostabą keliantys chemijos ir fizikos eksperimentai. Vaikai džiaugsis galėdami pasigaminti milžiniškų burbulų, stebuklingų spalvotų gėlių, paleisti į orą skraidantį balioną ar išmėginti slaptąjį raštą.

Bandymai nesunkiai atliekami namų sąlygomis. Autoriai pateikia reikalingų sudėtinių dalių ir būtinų apsaugos priemonių sąrašus. Žinoma, eksperimentus patartina atlikti prižiūrint tėvams. Tai leidžia turiningai praleisti laisvalaikį su vaikais. Kartu aiškindamiesi, išbandydami pateiktus mokslo receptus tėvai gretai pastebi, kaip vaikas pasineria į mokslo pasaulį ne vienai valandai. Be to, eksperimentai yra geriausias būdas sudominti vaikus mokslu, nes įspūdžiai, likę po sėkmingo bandymo, skatina domėtis toliau.

Knygos „Mėgintuvėlio kelionės“ autorė, chemijos mokslų daktarė ir mokytoja R. Česūnienė knygelę kūrė kaip priemonę bendrauti su savo sūneliu Luku. Parašiusi pasaką apie mėgintuvėlį, aiškino savo vaikui, kaip veikia gamta, vėliau pradėjo rengti chemines edukacines programėles draugų vaikams. Supratusi, kad puiki užimtumo priemonė ir žingsnis į mokslo pasaulį įdomus ne tik artimųjų vaikams, nusprendė išleisti knygą.

 

Renata Česūnienė

Renata Česūnienė

Autorė pasakoja, kad pirmiausiai reikėjo persiorientuoti į vaikų supratimo ir mąstymo pasaulį: „Vaikai mokslą supranta paprasčiau ir kartais daug lengviau viską paaiškina. Jie smalsesni ir mato pasaulį kiek kitaip. Nes mes, suaugusieji, dažnai įsivaizduojame viską labai sudėtingai, aš kaip chemikė anksčiau šį mokslą irgi mačiau tik su labai sudėtingomis ir pavojingomis medžiagomis, reakcijomis ir efektais, o dabar persiorientuoju į tai, kaip aiškinti mažiesiems.“ Vaikams ir muilo burbulai gali būti didžiausias eksperimentas.

_DSC9838

Burbulai ir dūmai sužavėjo labiausiai

Knygos autoriai sukūrė projektą mėgintuvėlis.lt ir organizuoja edukacines programėles vaikams, kurių metu visi kartu daro įvairiausius stebuklus. Juk ar ne stebuklas, jei per kelias sekundes mėlyna gėlė virsta raudona, o kol lauki, pats gali pastovėti muilo burbule. R. Česūnienė dalijasi įspūdžiais: „Vaikus labiausiai domina tai, kas yra atraktyvu, vizualu – spalvų pokyčiai, dūmai, nuklojantys mėgintuvėlių stalą, ar didieji burbulai.“ Paklausta, kokie eksperimentai jai pačiai labiausiai patinka, šypsosi: „Mane labiausiai džiugina tai, kas džiugina vaikus. Kai jie šypsosi, jiems linksma, tuomet nesvarbu, ką darai…“

Akį traukė įvairių formų indai ir ryškios spalvos

Akį traukė įvairių formų indai ir ryškios spalvos

Rugsėjo 7 d. Sostinės dienų programoje vykusiame knygos „Mėgintuvėlio kelionės“ pristatyme dalyvavo gausus būrys smalsuolių, kurie troško viską išmėginti patys. Žinoma, tos valandos jiems nežteko, susižavėję ir net pritilę vaikai stebėjo, kaip vienas skystis burbuliuoja, o kitas keičia spalvą…

Cheminių gėlių gamyba

Cheminių gėlių gamyba

Knyga „Mėgintuvėlio kelionės“ jau beldžiasi į nekantriausių skaitytojų duris, o autoriai nesiruošia sustoti. Renata ir Laurynas jau ruošia leidybai dar keturias knygas. Antrojoje mėgintuvėlis susipažins su kariuomenės subtilybėmis, bus pateikiami kiek sudėtingesni, vyriškesni eksperimentai su ugnimi. Autoriai pasakoja, jog rašo tai, kas jiems patiems įdomu: „Visada žavėjausi astronomija. Taigi dar vienoje knygoje aiškinsimės kosmines visatos paslaptis“. „Mėgintuvėlio kelionių“ kūrėjai tikisi, jog jų veikla padės populiarinti tiksliuosius mokslus ir padės vaikams atrasti eksperimentavimo džiaugsmą.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s