Kalėdų laukiame skaitydami

Nežinom, kaip Jūs, mielieji skaitytojai, bet mes manom, kad Kalėdos gali ateiti įvairiai: labai lėtai, atsargiai, tyliai įsmukti pro duris ar langą ir įsitaisyti ant kėdės lyg niekur niekada ir nebuvo išėjusios, arba užklupti netikėtai atsirasdamos už durų ir įsiveržti su triukšmingomis fanfaromis. Tačiau gali apsilankyti ir kaip seniai lauktas svečias, kuriam vakar iškepei sausainių. Bet jos visada ateina tada, kai joms laikas ateiti (tiesa, į leidyklas Kalėdos dažniausiai ateina anksti ir triukšmingai). Turbūt ne vieną mūsų erzina lentynos, jau spalio viduryje prigrūstos kalėdinės atributikos. Pastaruoju metu šis pasipiktinimas lydi visą prieškalėdinį laikotarpį. Bet juk nieko negali būti blogiau, nei niurzgėjimas prieš gražiausias metų šventes.

Šiemet mes, „Nieko rimto“, nusprendėme, kad Kalėdų reikia pradėti laukti kitaip ir siūlome į senus dalykus pažvelgti naujai. Kai tik pradeda artintis žiemos šventės, leidykloje ima ir pakvimpa… kalėdinėmis knygomis. Kokių tik jų nebūna: ir padykusių istorijų, ir jautrių bei griebiančių už širdies, ir kupinų staigmenų kaip pačios Kalėdos. Jos labai skirtingos, bet visos apie tą patį nuostabų kalėdinį stebuklą. Ir visos šios knygelės vertos tapti šeimos didžiųjų metų švenčių laukimo dalimi.

Net neabejojame, kad sutiksite, jog Kalėdos – tai ne tik valgių ruošimas, namų puošimas ir šventinių dainų klausymas. Tai susikaupimo ir buvimo su savimi bei artimiausiais žmonėmis metas. Tad kodėl nepradėjus laukti švenčių su gera istorija, kuri suvienija ir mažus, ir didelius, o galbūt net išsitraukti iš spintos seniai užmirštą knygą. Juk tai galėtų tapti nuostabia šeimos tradicija ir visų mėgstamu ritualu. Pagalvokite, kada paskutinįkart skaitėte balsu? Tai puikus būdas išgyventi istoriją kartu visai šeimai, juk tai ir yra Kalėdų prasmė.

Kaledu_istorija_d

M. Leino „Kalėdų istorija“

Mes labai tikimės, kad suklusote, ir dabar Jūsų galvoje kirba mintis: „Na, tai kokią gi knygą pasirinkti?“ Be abejo, mes ateiname į pagalbą ir skubame papasakoti apie jau daugelio vaikų ir tėvelių pamiltą Marko Leino „Kalėdų istoriją“. Šią knygelę „Nieko rimto“ išleido jau kiek anksčiau, 2012 metais. Tai pasakojimas apie įdomų ir jaudinantį gyvenimą Mikalojaus, vėliau tapusio Kalėdų Seneliu. Reikia pasakyti, kad ši knyga nėra ištisas džiaugsmo tekstas, joje persismelkęs ir skausmo bei netekties jausmas. Tačiau tai pasakojimas apie tai, kad visos, net ir kartais, atrodo, liūdniausios istorijos, gali baigtis laimingai. Taip laimingai, kad dabar visi pasaulio vaikai per Kalėdas laukia Kalėdų Senelio!

Leidyklos akis ir ausis pasiekė ne vienas atsiliepimas apie „Kalėdų istoriją“. Ir jie visi tikrai džiuginantys. Knyga ypatinga tuo, kad sudaryta iš 24 skyrių – lygiai tiek, kiek trunka ir švenčių laukimas. Kodėl gi šiais metais šokoladinių advento kalendorių nepakeitus į kitą kasdienę laukimo tradiciją, kuria galėtų tapti tokios knygelės skaitymas kas vakarą po vieną istoriją, susirinkus visai šeimai? Pašnibždėsime, kartais tėveliai taip įsijaučia skaitydami „Kalėdų istoriją“, kad nori sulaužyti susitarimą ir iškart pradėti skaityti kitą skyrių… Bet kaip gerai, kad yra vaikai, kurie pasiryžę sąžiningai laikytis kasdienio ritualo!

Apie laukimą pasakoja ir dar viena šventinė knyga – „Kalėdų Senelio staigmena“, parašyta garsaus švedų vaikų rašytojo Sveno Nordkvisto. Katinas Findusas niekada nėra regėjęs Kalėdų Senelio, per šias Kalėdas jam tai tampa didžiausiu troškimu, o dėdulei Petsonui – ne mažesniu galvos skausmu. Kaipgi šią katino svajonę išpildyti? Tai istorija apie nuostabią žmogaus ir katino draugystę ir apie tai, kaip gera daryti gera kitiems. Ir kad geri norai daro stebuklus, o pasaulyje nutinka dalykų, kurių negali paaiškinti, bet tai visiškai nereiškia, kad jų nėra. Ir dar, jei kas suabejojote, ką atsakyti į visus tėvelius gąsdinantį vaikų klausimą, ar yra Kalėdų Senelis, dėdulė Petsonas turi atsakymą, kuriuo nė kiek neabejoja: „Jei tvirtai tiki, kad Kalėdų Senelis yra, tai jis yra.“ O jei dar kas netiki, tuoj pat turėtų perskaityti „Kalėdų istoriją!

123

                                             Iliustracija iš knygos „Kalėdų Senelio staigmena“

Norintys ne tik skaityti balsu istorijas, bet ir vartyti knygeles kartu su vaikais, tikrai susižavės suomių dailininko ir rašytojo Mauri Kunnas kūriniais „Kalėdų Senelis ir šamano būgnas“ bei „Dvylika dovanų Kalėdų Seneliui“. Juk neretai prieš Kalėdas jaučiamės truputį pavargę nuo ruošos ir pamirštame, kad lygiai taip pat it bitė sukasi ir Kalėdų Senelis. Gerai, kad jis turi gausybę pagalbininkų, tarp kurių – ir linksmasis valiūkiškas nykštukas Vilė.

dvylika

                                     Iliustracija iš knygos „Dvylika dovanų Kalėdų Seneliui“

Pirmojoje knygelėje šis nykštukas padeda Kalėdų Seneliui išspręsti prieš pat Kalėdas įvykusią šiek tiek detektyvinę istoriją, o antrojoje ištisas 12 dienų jį bando pradžiuginti įvairiomis staigmenomis. Tos staigmenos, reikia pripažinti, kiek keistokos, tačiau kūrybiškos, o svarbiausia – iš širdies. Kūrybiškai galima pažvelgti ir į šios knygelės skaitymą – kasdien po staigmeną, na, o kodėl kitas dvylika dienų nesugalvojus tokių pat smagių staigmenų savo artimiesiems! Paties autoriaus pieštos iliustracijos itin gyvos, žaismingos, pilnos detalių ir įtraukiančios. Kiekviename puslapyje yra dėl ko pasilikti šiek tiek ilgėliau.

šamano

                                     Iliustracija iš knygos „Kalėdų Senelis ir šamano būgnas“

Gera vaikų literatūros knyga ne tik gali tapti geriausia drauge šeimai, ji – puiki kalėdinė dovana netgi jau gerokai ūgtelėjusiam. Be abejo, kaip ir kiekviena dovana, knyga negali būti prabėgomis pagriebta iš lentynos. Tai ne tik istorija puslapiuose. Ši dovana – tai kelionės laikas po magiškus pasaulius, nusikėlimas į kitą tikrovę ir jausmas, kurį dar ilgai nešiojamės, užvertę paskutinius knygos puslapius. O gal netgi, rinkdami knygą dovanų, sugalvosite instrukciją, kaip kuo smagiau ja keliauti? Ar tik šiuo metu Jums negimsta ir kitos idėjos, kaip kurti sau ir kitiems knygų tradicijas? Taigi mes kviečiame Jus laukti Kalėdų šiais metais dar prasmingiau – keliaujant magiškais ir apsnigtais knygų keliais.

Goda Baranauskaitė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s