Populiariausia pasaulyje ragana

Visi puikiai žino, kas yra raganos. Tačiau ar daug kas pažįsta linksmą puošeivą raganą, kuri nuolat pakliūna į keblias situacijas? Tai raganėlė Vinė – britų vaikų literatūros pažiba, jau ne vienus metus džiuginanti mažuosius skaitytojus ir Lietuvoje.

Vaikų literatūroje raganos ir raganiai – dažnas personažas. Jų pilna ne tik lietuvių tautosakoje, bet ir viso pasaulio pasakose. Iš pasakų išaugusius vaikus raganos pasitinka populiaraus rašytojo Roaldo Dahlio širpiosiose istorijose („Raganos“, 2010 m., leidykla „Garnelis“). Ir taip iki paauglystės, kur šie antgamtiniai personažai kiek modernėja, pasirodo be šluotų ir juodų katinų, susiduria su paprastų žmonių problemomis, tačiau puikuojasi neeilinėmis galiomis ir neretai įspūdinga išvaizda.
Raganos iš mados neišeina. Šiurpieji pasakų veikėjai vaikus tikrai domina. Abejonių nebekelia tai, kad vaikai kiek kitaip reaguoja, kitaip supranta istorijose pateikiamus veiksmus. Tad ir susidomėjimo šiurpiais veikėjais daugiau, nei baimės. Tačiau ar tikrai?
Kaip ir visada, esama išimčių. Jautresni, labiau į baimes linkę vaikai vargu ar pasirinktų raganas kaip mėgstamus pasakų personažus. Tokiu atveju pratinti prie šiurpių liaudiškų pasakų visai nereikia. Burtų lazdeles ir juodus katinus teks palikti vyresniam amžiui.
Arba galima susipažinti su raganėle Vine. Mat ši kerėtoja kiek kitokia nei iki šiol pasakose sutiktosios. Pirmą kartą pasirodžiusi 1987 metais Didžiojoje Britanijoje, Vinė šiandien linksmina vaikus ne tik gimtinėje, bet ir daugelyje kitų pasaulio šalių. Būtent linksmina, kartais galbūt paskatina susimąstyti, bet visai negąsdina. Nors anglų kultūroje ji spėjo tapti vaikų literatūros simboliu ir naująja tautosaka, nuo tradicinių pasakų raganėlė Vinė gerokai nutolusi.

Vine1 Nors kaulėta ir pasišiaušusi, bet puoštis labai mėgstanti Vinė, kaip ir dera tikrai raganai, turi burtų lazdelę, augina juodą katiną ir prasimano visokių raganiškų burtų. Tik jos tikslai visuomet geranoriški. Tai ji užsimano apsišvarinti, tai apsaugoti savo augintinį Vilburą, tai tapti rašytoja. Tenka griebti lazdelę ir imtis kerų. Gaila, kad ne visada ir ne viskas pavyksta taip, kaip norėtųsi. Lazdelė ima krėsti pokštus, katinas raibuliuoja visomis spalvomis, o jei dar atvyksta įnoringa tetulė… Nei viena knyga apie Vinę neapsieina be probleminių situacijų ir ne visai pagal planą besiklostančių įvykių.
Bet Vinė taip lengvai rankų nenuleidžia ir sugeba rasti išeitį iš kebliausių situacijų. Neretai – su juodo katino Vilburo pagalba. Nors mažuosius visų pirma pakeri ne knygų moralai. Veikiau linksma istorija ar turbūt svarbiausia dalis – iliustracijos. Raganėlės Vinės istorijas rašė ne viena autorė, o štai iliustruotojas Vinę lydi visada tas pats – Korky Paulas. Jo žaismingos ir detalios iliustracijos ir yra šių knygų sėkmės paslaptis.
Korky Paulas istorijų nuotaiką perteikia tobulai. Galbūt dėl to, kad visada prieš piešiant keliskart perskaito pasakojimus ir pasirašo pirmines idėjas. Prireikus atvaizduoti kokį realų daiktą, dailininkas nevengia pasinaudoti fotografijomis, viską piešia ranka, nesinaudodamas kompiuteriu. Taip pamažu istorija atgyja piešiniuose. Paskutinis akcentas visada būna viršelio iliustracija, kuri, jo nuomone, turėtų būti trumputė knygos santrauka, atspindėti, kokie veikėjai ir kokia siužetinė linija yra svarbiausi. Leidėjai gerbia šį dailininko norą ir viršelis paprastai atspindi pasakojimo esmę.

vines_burtu_lasdele_d Dailininkas sako, jog neturi mėgstamiausio objekto, jį visada įkvepia istorija. Nuo pat mažens piešiantis K. Paulas pasakoja, kad gerbėjai – tiek vaikai, tiek suaugę – myli detalias iliustracijas, jose gimstantį absurdiškumą. Iliustruotojas sako, kad yra vos keletas dalykų, kuriuos jis atsisakytų piešti. Anot dailininko, vaikams skirtose knygose nieku gyvu negali atsidurti kas nors nepadoraus, žiauraus ar rasistiško.
Zimbabvėje gimęs britas jau yra pelnęs prestižinius Kate Greenaway bei Vaikų knygos apdovanojimus. „Oxford University Press“ atstovai pasakoja, kad istorija apie raganėlę Vinę, vieną kartą atkeliavusi su rytiniu paštu, kuriam laikui nugulė stalčiuje ir neaišku, kiek ten būtų pratūnojusi, jei ne Korky Paulas. Sulaukę šio dailininko pageidavimo nupiešti iliustracijas kokiai knygai, leidėjai ėmė sukti galvas. Taip netikėtai vėl atrado istoriją apie Vinę ir iškart suprato, kad ši knyga sulaukė savo dailininko.
Tiesa, tai turėjo būti nedidelė istorijų knygelė, bet istoriją perskaitęs Korky Paul pareiškė, jog tai turi būti kur kas didesnio formato paveikslėlių knygų serija. Nežinia kodėl, bet leidėjai patikėjo nauju iliustruotoju ir, pasirodo, pasielgė teisingai.

Vine2 Jau ne vieną serijos knygą Lietuvoje išleidusi leidykla „Nieko rimto“ sulaukia teigiamų atsiliepimų iš skaitytojų ne tik Lietuvoje. Viena lietuvių šeima, gyvenanti Didžiojoje Britanijoje, mielai skaito Vinės nuotykius ne tik originalo kalba, bet ir siunčiasi knygutes iš Lietuvos. Visgi ir jie pripažįsta, kad vaikus pirmiausia sužavėjo piešiniai. „Visada padeda gražios, įdomios ir detalios iliustracijos“, – apie vaikų sudominimą knygomis sako tėtis Arūnas. Tačiau tuo pačiu pastebi, kaip augant vis svarbesnis darosi tekstas. Raganėlė Vinė paperka šmaikštumu, nebūdingu kitoms istorijoms apie raganas. Šiose istorijose visada esama išeities iš keblios situacijos. Ir pasakojama smagiai, ir pabaiga visada gera, o dar ir išmokti šio to galima. Tad raganėlės Vinės knygas galima skaityti be jokio streso net jautriems mažyliams.

Vine Raganėlės Vinės knygos ir yra tokie visapusiškai pozityvūs kūriniai. Tai pavyzdys, kaip knyga gali būti lengvai skaitoma, žaidybinė, tačiau tuo pačiu ir kokybiško turinio. Ne veltui raganėlė Vinė pelnė populiarumą kone visame pasaulyje. Vaikams reikia linksmų, šviesių istorijų, net jei jos apie raganas ir juodus katinus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s