Vilija Kvieskaitė: „Būti dizainere vaikų literatūros leidykloje man reiškia didelę atsakomybę“

_DSC8666Balandžio 27-ąją minima pasaulinė grafinio dizaino diena. Leidyklai „Nieko rimto“ ši data svarbi, nes po jos stogu gyvena ir šios profesijos atstovų. Vieną jų šiandien ir kalbiname. Vilija Kvieskaitė – niekorimtukė jau beveik 4 metus. Ji su nostalgija atsimena nerimą belaukiant pirmos savo maketuotos knygos… O šiandien jau gali džiaugtis ir didžiuotis – jos darbai puošia leidyklos produkciją. Vilija šypsosi ir pasakoja, ką jai reiškia dirbti su knygomis ir kur gaudo idėjų vėjus.

Papasakok šiek tiek apie savo veiklą „Nieko rimto“. Ką reiškia būti dizainere vaikų literatūros leidykloje?

Kartais, kai pasakoju apie savo darbą leidykloje, žmonės manęs klausia: jei knygą parašo rašytojas, o dailininkas ją iliustruoja, tai ką tu ten veiki? Iš tiesų dizaineris yra tas žmogus, kuris apjungia visus procesus, kad gimtų knyga: tvarko (jei reikia skenuoja, montuoja) ir komponuoja dailininko iliustracijas, maketuoja tekstą (ne tik parenka šriftus, bet ir stengiasi, kad knygos būtų išleistos be klaidų – taiso redaktorių ir korektorių pažymėtas klaidas makete), numato formatą, parenka popierių, knygos įrišimo tipą, spaudos apdailą (knygas galima dalinai lakuoti, folijuoti, padengti ypatingu laminatu, padaryti reljefinį įspaudimą ir kitaip papuošti), ruošia užklausas spaustuvei (taip, spaustuvė ir leidykla nėra tas pats!), tikrina kontrolinius atspaudus. Ir tik tada įvyksta tas magiškas momentas – spaustuvei atiduotas maketas grįžta keliomis tonomis į sandėlį.

Būti dizainere vaikų literatūros leidykloje man reiškia didelę atsakomybę – knyga tarp visų leidybinių dalykų man yra garbingiausioje vietoje. Atsimenu, kaip jaudinausi atkeliaujant pirmosios savo ruoštos knygos tiražui – vis žvilgčiojau pro langą, kaip iš sunkvežimio buvo kraunamos dėžės knygų, labai daug dėžių! O tada bėgau į sandėlį atplėšti pirmosios dėžės. Dar ir dabar apima jaudulys imant naujutėlaitę knygą į rankas.

Be knygų, prisidedu ir prie mūsų leidžiamų atvirukų, įvairių aksesuarų kūrybos. Smagu, kad mano darbas labai įvairus – nuo techininio paruošimo spaudai iki iliustravimo, idėjų generavimo.

Kaip ir kada supratai, kad nori savo ateitį sieti su dizainu?

Mokykliniais metais teko išbandyti įvairių sričių meninės veiklos: lankiau teatrą, dailės pamokas, kūriau kostiumus, įvairias dekoracijas. Kad studijuosiu meninę specialybę, žinojau pakankamai anksti, bet grafinį dizainą atradau tik baigusi mokyklą. Iki šiol kasdien stengiuosi išmokti kažko naujo.

_DSC8716

Iš kur semiesi įkvėpimo kurti?

Įkvėpti, pažadinti kūrybines galias gali daug kas: bendravimas su žmonėmis, kolegų darbai, muzika, klaidžiojimai… Bet norint pasiekti rezultatą reikia tiesiog pradėti dirbti ir daryti tai nuosekliai.

Gal turi kokių ritualų, dėl kurių atrodo, kad idėjos pačios gimsta? Pavyzdžiui, kūrybos proceso metu gulintis katinas ant kelių ar žalios arbatos puodelis po ranka…

Jeigu leidykloje būtų katinas – tikrai mielai priglobčiau jį ant kelių. O kol katino nėra, kūrybiniam procesui gelbsti grynas oras, ramybė, arbata.

ZverenaiPapasakok apie savo asmeninį projektą „Žvėrėnai“. Kas tai per projektas? Kaip kilo idėja?

Žvėrėnai yra mano laisvalaikio projektas, gimęs iš meilės gražioms smulkmenoms. Tai veikla, kuri teikia džiaugsmą – džiaugiuosi, kai žmonės atranda savąjį žvėrėną. Išties, galvoje knibžda dar daug personažų, tikiuosi greitu metu realizuoti idėjas!

Kurie kūriniai tau asmeniškai labiausiai patinka? Ar tavo nuomonė sutampa su aplinkinių?

Džiaugiuosi pridėjusi ranką prie knygų, kurias iliustravo tokie kūrėjai kaip Robert Ingpen, Bagram Ibatoulline, Shaun Tan. Pastarasis kūrėjas mane labai žavi savo iliustracijų stilių įvairove, gebėjimu perteikti keistą ir paslaptingą atsmosferą, netikėtu žvilgsniu į kasdienius dalykus. Jo iliustracijas, kuriose gausu užrašų, žodžių, raidžių reikėjo pritaikyti lietuviškam leidimui. „Atokaus priemiesčio istorijos“ yra ta knyga, kurią vis atsiverčiu įkvėpimui. Šiuo metu ruošiu spaudai kitą Shaun Tan knygą „Prarastas daiktas“, kuri taip pat labai mane žavi savo atmosferiškumu. Jei dar nematėte, būtinai pažiūrėkite pagal šią istoriją sukurtą trumpametražį animacinį filmą „Lost Thing“!

Smagu, kai žmonės įvertina mano kurtus aksesuarus – šypsausi, kai pamatau mieste beklaidžiojantį savo kurtą maišelį, atšvaitą ar kokį ženkliuką.

Pasidalinki svajonėmis. Ką norėtum sukurti, kur pamatyti savo iliustracijas? Gal tai būtų knyga?

Norėčiau ir toliau dirbti aktyvų kūrybinį darbą, yra svajonių apie įvairių dalykų kūrimą, bet dabar visko nenorėčiau išduoti. Knygai vietos mintyse taip pat yra, ypač kai dirbu tarp rašančių ir kūrybingų žmonių. Dabar svarbiausia, kad visos mintys pradėtų keltis į apčiuopiamą pavidalą, o kai myli tai, ką darai, viskas anksčiau ar vėliau pavyks!

 darbaidarbai2

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s