Patrick Ness: „Reikia būti atviriems įvairioms patirtims“

7_min_po_vid_d

Knygos viršelis

Patrickas Nessas – amerikiečių rašytojas, išleidęs ne vieną didelio pasisekimo sulaukusią knygą. Rašytojas net dukart laimėjo Karnegio medalį – prestižiškiausią vaikų literatūros apdovanojimą Didžiojoje Britanijoje ir Šiaurės Airijoje. Knygų mugėje pasirodžiusi jo knyga „Septynios minutės po vidurnakčio“ – pirmoji šio rašytojo knyga Lietuvoje. Knygos pasirodymo proga kalbamės su rašytoju apie knygas, rašymą ir vaikiškas išdaigas.

Ar pamenate tą momentą, kai nusprendėte būti rašytoju? Kuo užsiėmėte prieš pradėdamas rašytojo karjerą?

Prieš pradėdamas rašyti knygas rašiau tekstus įmonėms – nieko itin įdomaus: reklamų rašymas, kompanijos laiškų kūrimas ir panašiai. Tačiau tai buvo puiki praktika rašant pagal specialius reikalavimus, užsakymus. Iš tikrųjų aš niekada „nenusprendžiau“ tapti rašytoju, nes netikėjau, kad mažų miestelių gyventojai gali pragyventi būdami rašytojais. Bet, žinoma, vis tiek rašiau ir tai, kad mano knygas ėmė leisti, tapo malonia staigmena.

Knyga „Septynios minutės po vidurnakčio“ turi įdomią atsiradimo istoriją. Ji paremta Siobhan Dowd mintimis. Kaip susiklostė tokia situacija?

Mes dirbome su tuo pačiu redaktoriumi. Po labai liūdnos Siobhan mirties jis atėjo pas mane ir paklausė, ar apsvarstyčiau paversti romanu Siobhan idėją, kuri turėjo tapti jos nauja knyga. Iš pradžių atsisakiau, nes bijojau, kad tai bus labiau memorialas nei istorija (ne tai, ką Siobhan būtų dariusi), bet jos idėja buvo tokia stipri ir ypatinga, kad mano paties galvoje viena po kitos pradėjo gimti naujos idėjos. Aš ją pasiėmiau ir bandžiau leisti jai augti ir tapti savimi, kaip maniau, jog būtų dariusi Siobhan.

Ar esate susidūręs su panašiais išgyvenimais, kuriuos teko patirti Konorui?

Norėčiau pasakyti, kad, nors tai knyga apie praradimą, tai tuo pačiu ir knyga apie baimę prarasti. Manau, kad kiekvienas iš mūsų gali su tuo susitapatinti. Baimė, kad tave paliks tavo mylimiausieji, yra naikinanti, bet tuo pačiu ir labai žmogiška.

Netrukus kino ekranuose pasirodys filmas, paremtas knygoje aprašoma istorija. Ar daug panašumų su knyga galime tikėtis pamatyti filme?

Aš parašiau šiam filmui scenarijų, tad labai tikiuosi! Filmai nėra knygos, tai lyg ir akivaizdu, tad juose visada bus šiek tiek pakeitimų. Bet filmas bus toks, koks ir turi būti filmas, o knyga išliks tokia, kokia yra, jei suprantate, ką noriu pasakyti. Tikiuosi, abu jie labai geri.

Kas buvo lengviausia ir sunkiausia rašant knygą „Septynios minutės po vidurnakčio“?

Iš tiesų tai buvo viena lengviausiai mano parašytų knygų! Niekad nesupratau, kaip ir kodėl, bet viskas liejosi labai gražiai ir greitai. Norėčiau, kad kiekvina knyga man rašytųsi taip, kaip ši.

kambaryje.png

Iliustracija iš knygos

Kiek laiko užtruko parašyti šią knygą?

Apie šešis mėnesius, kas mano rašymo tempu yra labai trumpai, bet ir pati knyga nėra labai ilga, tad viskas susidėliojo į lapus lyg sapne.

Kaip ir kur radote knygos dailininką? Ar buvo daug pakeitimų tarp pirmo ir paskutinio iliustracijų variantų?

Mes radome Jimo darbus jo internetiniame puslapyje. Jis niekada anksčiau nebuvo iliustravęs knygos, bet piešė nuostabias iliustracijas, kurios, atrodė, puikiai tiks. Ir įdomu, kad klausiate apie iliustracijų versijas, nes pirmas dalykas, ko paprašėme Jimo, buvo pateikti testinę iliustraciją. Tiesiog tam, kad pamatytume, kaip jis mato kūrinį. Tai buvo iliustracija, kurioje Siaubūnas stovi prieš Konoro namą, žiūrėdamas į jo langą. Ši iliustracija buvo tokia puiki, kad mes jos visai nekeitėme! Ji knygoje pateikta tokia, kokią dailininkas nupiešė iš pat pradžių.

Galbūt galite pasidalinti, kuo šiuo metu užsiimate? Kokius projektus ir idėjas įgyvendinate? Ar yra susijusių su vaikų literatūra?

Aš dirbu su nauja knyga (bet niekada nekalbu apie jas, kol rašau) ir beveik baigiau rašyti aštuonias serialo dalis, kurios yra „Doctor Who“ tęsinys. Jis vadinsis „Class“ ir televizijoje turėtų pasirodyti jau šį rudenį.

siaubunas3.png

Iliustracija iš knygos

Kai skaitote savo malonumui, kam teikiate pirmenybę – elektroninėms ar popierinėms knygoms? Mums smalsu, ką šiuo metu skaitote (autorius, pavadinimas)?

Anksčiau skaitydavau VIEN popierines knygas – ir jos man vis dar labiau patinka – tačiau elektroninės knygos ypač patogios ilgiems ir storiems leidiniams. Tik jos padėjo įveikti kai kurias itin sunkias knygas kietais viršeliais, nes dažniausiai tiesiog nepatogu su savimi temptis sunkias knygas, tad tekdavo jų skaitymą atidėti ateičiai. Aš vis dar perku ir popierines knygas. Šiuo metu skaitau Grahamo Greene’o „Klausimo šerdį“, vieną pirmųjų Hilary Mantel knygų – „Kiekviena diena yra motinos diena“ ir iš naujo skaitau Nealo Stephensono „Pasaulio sistemą“.

Ar galite atskleisti, kokie rašytojai Jus įkvepia ir motyvuoja? Kokia Jūsų mėgstamiausia knyga, kurią rekomenduotumėte perskaityti?

Mėgstu rašytojus, kurie, atrodo, rašo grynai tik sau, nes jie gali papasakoti įkvepiančių istorijų. Tokie žmonės kaip Ali Smith, Peter Carey, David Foster Wallace, Nicola Barker. Bet aš visada sakau, kad svarbiausias dalykas skaitant – nebūti snobu. Skaityti viską. Neprivalai viską mėgti, bet bent jau sužinosi, kas tau patinka. Nėra vieno žanro, kuris būtų geresnis už kitus. Reikia būti atviriems įvairioms patirtims. Knyga, iš kurios to nesitikėtum, gali tapti mėgstamiausia.

Jei galėtumėte duoti vieną patarimą jaunesniam sau, koks jis būtų?

Kad jam greičiausiai viskas susiklostys gerai, o tai visada labiausiai norėjau žinoti. Vis dėlto abejoju, ar būčiau savimi tikėjęs.

Paskutinis (linksmas!) klausimas. Kokia buvo rimčiausia vaikystėje iškrėsta išdaiga?

Oi. Tiesiog nekenčiu krėsti išdaigas kitiems. Man tai niekada neatrodė linksma, greičiau niekšiška. Tačiau buvo vienas dalykas, kurį padariau dar būdamas mokykloje – suvaidinau, kad susižeidžiau nugarą, kad nereikėtų eiti į kūno kultūros pamoką. Vaidinau taip nuostabiai ir įtikinamai, kad man netgi buvo paskirtas gydymas ir fizioterapija. Traumai, kuri net neegzistavo! Štai kur tikras pasišventimas.

Ačiū už pokalbį.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s