Keturių dailininkių kurti porceliano puodeliai kuria gėrimo magiją

Sigutė Ach, Tania Rex, Vilija Kvieskaitė ir Raminta Jogminaitė – dailininkės, kurių piešiniai puošia naująją „Nieko rimto“ porcelianinių puodelių kolekciją. Apie porcelianą, piešimą, kavos ir arbatos gėrimo magiją kalbamės su įkvepiančiomis ir žaismingomis dailininkėmis.

DSC_0672+

Koks vaizdinys jums išnyra prieš akis, kai išgirstate sakant „kavos ar arbatos puodelis“?

Sigutė Ach: Žiūrint, kokios kavos ir kokios arbatos. Stiprus lašas espresso ar didelė latė. Juoda arbata su citrina ar kolekcinis kinų ulongas? Abu gėrimai turi didžiulę istoriją, ritualus ir indus. Skaitydama šį klausimą renkuosi variantą „Klasikinė popiečio kava su mielu žmogumi ir pusvalandžiu laiko“, tad ant stalo – du spalvingi vidutinio dydžio porcelianiniai puodeliai ir kas nors skanaus.

Tania Rex: Tai ankstyvas rytas, kai namiškiai dar miega, kai namie dar tylu ir ramu, o aš jau pradedu savo dieną. Virtuvėje prie lango gurkšnoju kavą ir dėlioju šios dienos darbus.

DSC_0640+Vilija Kvieskaitė: Pirmiausia gal ne vaizdinys, bet kvapas. O tada ir vaizdas, garuojantys puodeliai ant nedidelio apvalaus stalelio.

Raminta Jogminaitė: Ankstus rytas, saulė brėkšta, fone groja rami muzika. Su kiekvienu kavos gurkšniu mintys darosi skaidresnės, o nuotaika pakilesnė. Su paskutiniuoju gurkšniu atsistoji ir tari sau: „Šiandien bus nuostabi diena.“

Ar žinote, kokia yra porcelianinio puodelio atsiradimo istorija? O jeigu reikėtų ją sukurti, kokia ji būtų pagal jus?

Sigutė Ach: Su porcelianu viskas tobula nuo pat pradžių – jis toks gimė. Tolimoje Kinijoje buvo rastas žemėje ir prijaukintas ugnimi. Jis vertas visų apie jį sukurtų legendų.

Tania Rex: Tikriausiai pirmąjį porcelianinį puodelį išžiedė beviltiškai aukštuomenės damą įsimylėjęs jaunuolis puodžius, kuris norėdamas gauti damos palankumą padovanojo jai lengvą, baltą ir grakštų, kaip ji pati, puodelį. Gal iš tikrųjų buvo ir ne taip, bet mane tokia istorija visai įtikintų.

Ką mieliau geriate: kavą, arbatą ar kakavą? Gal skiriasi šių gėrimų gėrimas pagal dienos metą ar metų laikus?

DSC_0038

Sigutė Ach: Ryte stiprią kavą, vakare – žolynų arbatą. Kiekvieną kartą tai – maži burtai. Aš tikiu, kad ruošiant gėrimą svarbu viskas – vanduo, augalas, žmogus, vieta ir laikas.

Tania Rex: Aš tiesiog dievinu juodą kavą. Tai mano pats mėgstamiausias gėrimas. Kai kas nors man būnant svečiuose paklausia: „Gal norėtum kavos?“, atsakau: „Visada!“ O ir savo ryto bei darbo prie iliustracijų neįsivaizduoju be kvapnios kavos puodelio.

Vilija Kvieskaitė: Man visi gėrimai patinka. Gal kakava yra toks žiemiškas ir kalėdinis gėrimas, ypač su kalnu grietinėlės. Kava labiau asocijuojasi su darbine aplinka, o arbata kiekvienai dienai ir progai.

Ar galima pagal žmogaus mylimiausią puodelį spręsti apie žmogų, koks jis yra?

Sigutė Ach: Galima bandyti spręsti ir tikrai labai įdomu tą daryti, bet teisingą atsakymą kažin ar gausime. Žmogus – sudėtingas, nepaprastas ir dažnai turi kelis mylimiausius puodelius, nepanašius vienas į kitą. Pavyzdžiui, jei puodelis storasienis, sunkus ir talpus. Gal jį renkasi stačiokas, ūkiškas žmogus? O gal labai trapus, jautrus žmogus, kuriam toks kapitališkas indas suteikia saugumo, stabilumo pojūtį. Ne kartą esu mačiusi didelių gabaritų žmones su trapaus porceliano mažyčiais indais rankose…

Tania Rex: Puodelis, iš kurio kasdien geri kavą ar arbatą, yra tarsi asmeninis aksesuaras. Man patinka gražūs daiktai, estetiškos smulkmenos, todėl dažnai keičiu savo puodelius. Nes iš gražaus ir naujo puodelio gerti dar smagiau!

Ar turite savo mėgstamą kavos ar arbatos gėrimo ritualą? Koks jis?

Sigutė Ach: Saulei leidžiantis užsiplikau kiniško ulongo į plonytį, kartais visiškai skaidrų puodelį ir pastatau jį vėsti taip, kad matyčiau, kaip saulės šviesa po truputį išeina. Tai gilios ramybės akimirkos. Vos keletą kartų per metus pavyksta taip pabūti, bet tai užpildo ilgam.

Tania Rex: Neįsivaizduoju darbo dienos be kavos. Visada prieš prisėsdama prie kompiuterio pirmiausiai užsiplikau kavos. Tada su pirmais gurkšniais ateina ir įkvėpimas.

DSC_0250 copy+

Vilija Kvieskaitė: Man patinka ritualas, kai arbatos ar kavos puodelis paskanina ir papildo įdomų pokalbį.

Raminta Jogminaitė: Mano ritualas susideda iš trijų dalykų: ramios muzikos, knygos ir, žinoma, kavos. Prieš pasineriant į dienos darbus, tiesiog privalu bent pusvalandį skirti savotiškai meditacijai: susitelkti, kažkam mintimis padėkoti ir teigiamai nusiteikti viskam, ką diena yra paruošusi.

Iš kokio puodelio dažniausiai geriate kavą ar arbatą?

Sigutė Ach: Jei rytas šiltas, iš atviro, kaip dubenėlis. Jei šalta – iš storasienio ir ryškiai dekoruoto. Ir visad – iš porcelianinio. Man patinka matyti, kaip bundanti šviesa persišviečia puodelio sienelėse.

Tania Rex: Turiu porą savo mėgstamų puodelių. Vienas skirtas kavai, jis mažesnis, kitas – didelis „poniškas“ puodelis, skirtas arbatai su pienu. Šiandien – tai pilkšvų atspalvių puodeliai su gėlių ornamentais.

DSC_0312Ar tiesa, kad geriant gėrimą iš mėgstamo puodelio ir gėrimas tampa skanesnis? Kaip manote, kodėl taip atsitinka?

Sigutė Ach: Tai labai senas žmonijos atradimas. Ne veltui ritualiniams indams, karališkoms taurėms, kvepalams, vaistams ir kitokiems svarbiems skysčiams buvo ieškoma ypatingos formos. Kaip ir pastatams ar svarbiems, turinį transliuojantiems papuošalams. Forma turi jėgą įkūnyti tai, kas nematoma, subtilu. Harmoninga forma perduos savo kokybę tam, kas joje yra. Tai sakralios geometrijos, kurios daug pavyzdžių turime sakralioje architektūroje, poveikis. O indas – mažoji architektūra. Iš mylimo indo geriant, gėrimas ne tik skanesnis, jis gydantis, atkuriantis, saugantis. Tai labiausiai prieinam magija. Burtai be burtų.

Tania Rex: Tikrai taip. Nes kavos gėrimas – tai ritualas. Ir čia kiekviena smulkmena svarbi.

Vilija Kvieskaitė: Tiesa. Man atrodo, taip gali nutikti ne vien su puodeliais. Taip tiesiog jaukiau.

Raminta Jogminaitė: Tikra tiesa. Net kai keliauju, vienas iš būtinų daiktų, kurį imuosi su savimi, yra puodelis. Manau, taip yra dėl to, kad su tam tikrais daiktais, kurie mums yra gražūs ar tiesiog patinka, laikui bėgant tampame lyg draugai, imame su jais sieti teigiamas emocijas ir prisirišame prie jų.

Puodelis_Vilijos Kvieskaites

Visos turite patirties kuriant knygas, atvirukus, darbo knygas. Kuo sunkiau, lengviau ar įdomiau kurti piešinius puodeliams?

Sigutė Ach: Piešinys ant puodelio – tūrinis, tai jau ne popieriaus lapelis, kuris atsiveria žiūrovui visas vienu metu. Tai tarsi maža scena, kurioje išdėliotas veiksmas atsiskleis žmogaus delnuose, kai jis sukios puodelį delnuose. Buvo smagu pasinaudoti tokia karuselės kompozicija ir sukurti vieną herojų vienoje pusėje, o kitą – kitoje. Arba vienoje pusėje rudenį, kitoje – pavasarį.

Tania Rex: Kurti puodelį nėra sunkiau ar lengviau nei, pvz., atviruką. Vienintelis skirtumas, kad tai trimatis objektas, tad turi gerai apmąstyti piešinį, kad puodelis gražiai atrodytų iš visų pusių.

Vilija Kvieskaitė: Labai įdomu pamatyti savo iliustracijas ne ant popieriaus, o ant tūrinio objekto. Tai dekoruojant puodelius ir galvoju apie tai, iš kurios pusės geriausiai matosi iliustracija, kokiu kampu žmogus matys puodelį laikydamas jį už rankenėlės ir panašiai.

Ar galima skirstyti puodelius į rudeninius, žieminius, vasarinius ir pavasarinius?

Sigutė Ach: Manyčiau, juos galima skirstyti ir į daug daugiau rūšių. Pavyzdžiui, į puodelį, kai esu laiminga, arba į puodelį, kai smagu murkti. Arba į puodelį, iš kurio geriu laimėjimo kavą. Tiesa ta, kad visai neaišku, kas bus pavaizduota ant puodelių, nes piešinį pasirenkame širdimi, o vėliau sukuriame tam prasmę. Tad žaliais katinėliais puoštas gali būti ir pavasario puodelis, ir žiemos, kai to žalumo labai norisi.

Kokiems žmonėms skirti jūsų kurti puodeliai?

DSC_0532

Sigutė Ach: Mano visa kūryba labai „niekorimtiška“, tad, matyt, mano puodeliai džiugins spalvas, jaukumą, juokingus personažus mėgstančius žmones.

Tania Rex: Visada prieš pradėdama iliustraciją, nesvarbu, ar tai atvirukas, ar puodelis, stengiuosi įsivaizduoti žmogų, kuriam ji bus skirta. Mano naujasis puodelis tarsi pratęsimas „damų kolekcijos“, kurią kūriau specialiai „Nieko rimto“. Tad jis, kaip ir pirmasis, labiausiai skirtas romantiškai asmenybei, moteriai, mėgstančiai jaukiais vakarais skaityti knygą, puoštis ilgomis suknelėmis, eiti į pasimatymus, gauti gėlių iš mylimo žmogaus ir… gerti skanią, kvapnią kavą.

Vilija Kvieskaitė: Manau, kad žaismingiems, keliaujantiems (nemažai puodelių iš kolekcijos skirti neštis kartu su savimi), žaidžiantiems.

Raminta Jogminaitė: Žmonėms, mylintiems Vilnių. Tiems, kurie grožisi šiuo miestu ir jaučiasi laimingi čia gyvendami. Juk mes visi savaip tampame šio gražaus miesto dalimi: su savo šypsenomis, gera nuotaika, pagarba miesto aplinkai.

Ačiū!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s