Ar pažįstate Coliną Thompsoną?

Wendy Hanna pristato Coliną Thompsoną (Koliną Tompsoną) – apdovanojimus pelniusįColin_Thompson rašytoją, iliustruotoją, įvairių elektroninių prietaisų mėgėją ir įkvėpimo šaltinį, jauniesiems lietuvių skaitytojams ir humoro mėgėjams pažįstamą iš knygų serijos „Tvanų šeimynėlė“.

Man buvo be galo malonu šią savaitę prikalbinti lengvai išblaškomą Coliną Thompsoną duoti interviu. Jis buvo puikios nuotaikos ir manau, kad mes (aš ir mano patikimasis technologijų meistras Michaelas) ilgiau užtrukome statydami savo filmavimo įrangą nei imdami patį interviu.

Daugiausia kalbėjomės apie įkvėpimą. Colinas yra tinkamas žmogus pokalbiui šia tema, nes jis neabejotinai yra vienas produktyviausių rašytojų, kokius tik žinau.

   C. Thompson. Pav. iš Wikipedia

Colinui yra 71-eri ir jis vis dar laiko save rašymo „naujoku“, mat pirmoji jo knyga buvo išleista, kai jam jau buvo 50 metų. Geriausiai žinomas kaip vaikų knygų autorius ir iliustruotojas, jis taip pat savo gyvenime yra dirbęs ir puodžiumi, audėju bei dokumentuotoju. Nuo tada, kai 1991 metais buvo išleista pirmoji jo paveikslėlių knygą apie vištą Etelę, jis išleido daugiau nei 50 knygų, buvo nominuotas ir laimėjo ne vieną apdovanojimą, įskaitant ir „The Children‘s Book Council Australia“ geriausios metų paveikslėlių knygos apdovanojimą. Jo parašyti kūriniai yra puikūs – paklauskite bet kieno.

Paklaustas, kodėl vis dar save laiko rašymo naujoku, jis sakė, kad augdamas niekada nemanė, jog imsis rašyti. Tiesą sakant, pačią pirmąją savo istoriją jis parašė tik todėl, kad jį kaip iliustruotoją pažinojęs leidėjas pasiūlė pabandyti. Visą kita, kaip sakoma, istorija nutyli. Jis turi daugybę gerbėjų, o jo kūriniai verčiami ir parduodami visame pasaulyje (be Australijos ir Didžiosios Britanijos, jis, pasirodo, dar labai populiarus Brazilijoje ir Korėjoje).

 

Nors yra priskiriamas prie vaikų knygų autorių, jis ne itin mėgsta šią etiketę. Colinotvanu seimynele nuomone, jis rašo sau ir bet kas gali mėgautis jo kūriniais. Iš tiesų jis net nemano, kad egzistuoja toks dalykas kaip vaikų knygos – jei suaugęs negali mėgautis knyga, tai arba kažkas ne taip yra su suaugusiuoju, arba su knyga (būtent!).

Jei nesatę skaitė Colino knygų, patarčiau pradėti nuo kurios nors jo paveikslėlių knygos, pvz., „Looking For Atlantis“ („Atlantidos beieškant“) ar „The Last Alchemist“ („Paskutinis alchemikas“). Savo be galo detaliose iliustracijose, kurias galima tyrinėti valandų valandas, jis sukuria nepaprastai vaizdingus pasaulius. Colino ilgametė meilė knygų lentynoms matoma kone visose jo knygose, kuriose mažyčiai namelių, kavinių ir medžių paveikslėliai laimingai gyvena šalia didžiulių, oda įrištų tomų.

Paskutiniu metu Colinas rašo romanus vaikams – jo „Tvanų šeimynėlės“ knygų serija 8–12 metų vaikams ypač sėkminga (vertimą į lietuvių kalbą iliustravo Tadas Adomavičius). Vien Australijoje parduota virš 200 tūkstančių šios knygų serijos egzempliorių. Tryliktoji serijos knyga buvo išleista visai neseniai, kovo mėnesį. Viena pirmųjų jo knygų jaunesnei auditorijai yra „How To Live Forever“ („Kaip gyventi amžinai“), kurios rankraštį kažkada seniai gavau perskaityti. Tai istorija, į kurią tikiuosi netrukus vėl pasinerti, nes pamenu, kad tada man ji labai patiko.

Jei reikėtų apibendrintai apibūdinti Colino kūrybą, tikriausiai sakyčiau, kad ji daugiasluoksnė ir vaizdinga. Tačiau tai iš tiesų visko neaprėpia. Jo iliustracijos gali būti tiek stebuklingos, tiek juokingos, o jo istorijos svyruoja nuo emocingo žmogaus prigimties nagrinėjimo iki nepagarbaus, komiško absurdizmo. Jis jokios temos nebijo paliesti, o šiuo metu kuria knygą, skirtą vaikams, turintiems sindromą, anksčiau vadintą Aspergerio sindromu, o dabar vadinamą autizmo spektro sutrikimu. Knyga atsirado iš noro suteikti jauniems žmonėms knygą, kuri būtų parašyta iš šį sutrikimą turinčio žmogaus perspektyvos (tiek jis, tiek jo anūkas turi autizmo spektro sutrikimą).

Esu tikra, kad Colinas yra bibliotekininkų favoritas – jis ne tik kvalifikuotas iliustruotojas, bet ir produktyvus rašytojas, puikiai jaučiantis, ką mėgsta pradinių klasių mokiniai. Jo knygos dažnai yra tikrai juokingos, savotiškos ir net šiek tiek keistos – puikiai tinkančios vaikams, kuriems skaitymas ar knygos nėra labai priimtinas dalykas.

Tikriausiai labai nenustebinsiu pasakydama, kad nemažą dalį savo pinigų Colinas uždirba iš dėlionių, o kiek mažiau – iš nešiojamų kompiuterių bei telefonų dėklų. Jo gražiai sukomponuotos ir detalios iliustracijos, ypač tos nuostabios knygų lentynos, yra labai mėgstamos dėlionių gamintojų (taip, tokie vis dar egzistuoja!). Colinas dabar nemažai laiko praleidžia perkurdamas senas bei piešdamas naujas iliustracijas dėlionėms. Šiuo metu jis bando įveikti milžinišką iliustraciją protu nesuvokiamo 18 tūkstančių detalių dydžio dėlionei. Oho.

Manau, kad mane labiausiai žavi Colino nesibaigiantis entuziazmas savo darbui ir tokioms aistroms kaip technologijos. Jis iki ausų įsimyli beveik kiekvieną naujovišką prietaisėlį ir būtinai visus turi įsigyti. Tokio amžiaus, kai dauguma jau eitų į pensiją, jis kuria ne mažiau nei anksčiau ir su ne mažesniu entuziazmu. Iš tiesų jis niekada nesuaugo ir ateityje to daryti neplanuoja. O ši žmogaus savybė man visada bus iš tiesų įkvepianti.

Parengta pagal: https://wendylikesstories.com/2014/05/27/do-you-know-colin-thompson/

Vertė Miglė Černiauskaitė-Strikauskė

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s