Interviu su vaikų knygų autoriumi Alanu MacDonaldu

Su rašytoju Alanu MacDonaldu, knygų serijos „Nevala Bertis“ autoriumi, susitiko Hannah Angrave („Wriggly reader“ blogo kūrėja) prie puodelio arbatos pasikalbėti apie jo nuostabų, apdovanojimų pelniusį darbą – knygų vaikams rašymą. Pasiruoškite būti įkvėpti – Alanas dalinsis savo meile skaitymui, svarbiausiais patarimais apie rašymą vaikams ir net išskirtinėmis įžvalgomis apie savo naujausią knygą. Malonaus skaitymo!

Kaip tave iš pradžių sudomino rašymas? Ar buvo koks nors konkretus tave įkvėpęs mokytojas?

Kartą vidurinėje mokykloje parašiau rašinį ir mokytojas man pasakė: „Tokį priimčiau išAlan-MacDonald-002-400x480 kai kurių kitų vaikų, tačiau ne iš tavęs. Tu gali geriau“. Jis privertė mane viską perrašyti iš naujo, parašyti kažką geresnio, ir antrasis rašinys buvo geresnis.

Yra „visai nieko“, yra „gerai“, „geriau“ ir yra „geriausiai“. Norėdamas būti rašytoju turi išmokti, kaip pasiekti geriausią istorijos versiją.

Negalima sakyti: „Tai buvo mano pirminė idėja ir jos užteks“. Esu mokyklinio amžiaus vaikus mokęs perrašinėti juodraščius. To sunku išmokti, nes reikia išanalizuoti, ką parašei, ir suprasti, kaip tai galima pagerinti.

Kaip manai, kaip tavo knygos gali padėti vaikams, kurie skaitydami kamuojasi?

Esu gavęs nemažai laiškų nuo vaikų, kurie rašo: „Tai buvo pirma knyga, kurią perskaičiau nuo pradžios iki galo, dėl šios knygos pradėjau skaityti“. Jei mano knyga taip padaro, tai yra geriausias dalykas, kurį ji gali pasiekti.

Knygas apie Nevalą Bertį galima perskaityti per dieną–dvi, jos ne per ilgos, žodžiai nėra labai sudėtingi, o veikėjas sąmoningai toks, apie kurį pagalvotum: „Jis galėtų būti mano draugas, jis ribas praplėstų šiek tiek labiau, nei drįstu aš!“

Pavadinimus parinkome paprastus, kad vaikai galvotų: „Norėčiau šią knygą perskaityti!“ Davido Robertso iliustracijos yra tokios mielos, keistos ir ekscentriškos, jog sukuria pasaulį, kurį galima įsivaizduoti.asda

Kaip sugalvojai Nevalos Berčio veikėją?

dgViskas prasidėjo nuo Deivido Robertso paveikslėlių knygos. Nevala Bertis buvo mažas vaikas su baisiais, atstumiančiais įpročiais. Leidėjai kreipėsi į mane sakydami, kad turi paveikslėlių knygą, pieštą Deivido Robertso, bet jų nuomone Bertį būtų galima paversti šiek tiek vyresniu veikėju knygelei su skyriais. Pagalvojau sau, kad aš galėčiau tai padaryti!

Artimiausias atitikmuo Berčiui yra Bjaurusis Henris ir aš sąmoningai stengiausi jo nekartoti, nes tai nuostabus, labai juokingas veikėjas, tačiau visiškai kitoks nei Bertis. Bertis yra tyresnis, naivesnis.

Kiek knygų apie Nevalą Bertį esi parašęs?

Maždaug 28. Rašydamas pirmą net negalvojau, kad jų bus tiek daug. Maniau, parašysiu gal 3 ar 4! Istorija yra tokia paprasta – apie purviną, netvarkingą ir išdykusį berniuką. Naujų veikėjų įvedimas atvėrė naujus kontrastus ir konfliktus.

sds

Matau, kad rašymas yra tikra tavo aistra, atrodo, kad tai tavo svajonių darbas. Kas rašytojo darbe tau patinka labiausiai?

Kai atkeliauja pabaigta knyga su iliustracijomis. Jos perkelia knygą į naują lygmenį, taigi labai malonu pamatyti tekstą iliustruotą. Dar man patinka vaikams istorijas skaityti gyvai, jas suvaidinti. Savo karjerą pradėjau vaidindamas mažoje teatro trupėje, tad man labai patinka tai daryti.

Jei knyga turi kažką, kas leidžia vaikams įsitraukti, tai yra puiku. Su Berčiu aš vaikus iš anksto pastatau ant kojų, užmaunu jiems perukus – tai leidžia jiems pasinerti į tą pasaulį. Tačiau neplanavau tapti rašytoju, tai nebuvo mano svajonių darbas, nes neįsivaizdavau, jog tai yra kažkas, ką galima veikti. Bet dabar, kai tai darau, manau, kad esu tam skirtas.

David Roberts (left) and Alan MacDonald (right), The Dirty Berti

Kaip tu sugalvoji visas savo nuostabias idėjas?

Turiu kelias užrašų knygutes, kurios yra vien tik idėjų knygos. Jei šauna kokia idėja paryčiais, turiu ją užrašyti. Kartais tos idėjos būna labai prastos, nes jas sugalvoju pusiau miegodamas!

Tačiau jaučiuosi saugiau, jei jas užrašau. Dažnai grįžtu prie jų po kelių metų, nes tos idėjos vis dar plaukioja mano galvoje. Kartais joms reikia palaukti, išsigryninti. Negaliu pradėti naujos istorijos, kol esu vidury kitos.

Kokius patarimus duotum vaikams, kurie nori rašyti savo istorijas?

Turėk užrašų knygutę. Svarbiausias dalykas yra leisti sau „žaisti“. Jei parašęs pirmus 6 sakinius pagalvoji: „Oi, negerai, nemanau, kad galiu šitai parašyti“, tai ta istorija niekada nepavyks. Aš save bandau apgauti sakydamas: „Nesvarbu, aš su šia istorija tik žaidžiu, tiesiog parašysiu pirmąją jos versiją“. Taip duodi savo smegenims laisvę istoriją parašyti.sd

Jei dėl jos nerimauji, ją kritikuoji, tada pameti visą kūrybos tėkmę. Todėl aš asmeniškai ir rašau užrašų knygutėse. Kompiuteris verčia mane spoksoti į ekraną ir krapštytis, aš visą dieną praleisčiau krapštydamasis su vienu puslapiu! Taigi vaikams sakyčiau – tiesiog žaiskite, bandykite ir negalvokite, kad tai turi būti tobula.

Gali ką nors nupiešti ir pažiūrėti, kas iš to išeina. Vaikai mąsto skirtingai – gal tau lengviau pasidaryti idėjų diagramą, dirbti su žodžiais ar paveikslėliais – kad ir kas išjudina tavo idėjas. Kartais sakome vaikams: „Šiandien rašysi apie tai, ką veikei per atostogas“ ir taip užveriame visas galimybes. Tačiau jei pradėtume nuo „Langas buvo atdaras ir iš tolumos mano ausis pasiekė keistas garsas…“, tai gali vesti bet kur!

Rašytojams lankytis mokyklose labai svarbu, nes jie rodo teigiamą pavyzdį ir padeda vaikams išsikelti siekius. Papasakok apie savo apsilankymus mokyklose, kurių metu vaikams įkvepi meilę knygoms.

Tai leidžia vaikams suprasti, kad knyga nėra stebuklingas daiktas, jog ją kažkas parašė. Rašytojas yra tiesiog paprastas žmogus, kuris turi idėjų, jas užrašo užrašų knygutėje ir tai tampa knyga… Ir tu gali tai padaryti. Visi gali tai padaryti.

Tai yra atradimo momentas, kai vaikui knyga pasirodo smagi.

Parengta pagal: https://www.wrigglyreaders.com/interviews/alan-macdonald-interview

Vertė Miglė Černiauskaitė-Strikauskė

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s